בדיקות גנטיות

בדיקת הסקר המורחב לנשאות של חברת INVITAE בשיטת הריצוף

​הבדיקה של חברת INVITAE בשיטת ריצוף Invitae expanded carrier screening

  • בבדיקה המורחבת של חברת INVITAE נבדקים 312 גנים הקשורים למאות מחלות תורשתיות קשות הגורמות לנכות קשה כבר מגיל הילדות. הבדיקה נעשית בשיטת ריצוף של הגנים ולכן היא מאפשרת גילוי כמעט כל שינוי בעל משמעות ברצף האותיות המרכיבות את הגנים הללו. הבדיקה מתבצעת ל-2 בני הזוג במקביל כיוון שיש סיכוי גדול להימצא נשא לאחת המחלות. הבדיקה כוללת גם מחלות המועברות מאישה לבן זכר כמו X שביר ומחלת דושן, מחלות הגורמות לתסמונות של ניוון שרירים, לעיוורון, חירשות, הפרעות בחילוף חומרים המביאות לפיגור שכלי, ומחלות רבות אחרות.

  • יתרונה הגדול של שיטת הריצוף הוא באפשרות לגלות לא רק מוטציות ידועות אלא גם מוטציות פחות שכיחות. זאת השיטה היחידה המורידה את הסיכון שנותר לאחר הבדיקה למינימום האפשרי.

  • הבדיקה כוללת את כל המחלות המומלצות לבדיקה ע"י משרד הבריאות ואיגוד הגנטיקאים. מי שמבצע את הבדיקה הזאת אינו צריך לבצע בדיקות נוספות במסגרת קופת החולים פרט לזוגות ששניהם ממוצא עיראק, בוכרה, תימן, אתיופיה, קווקז או הודו- קוצ'ין. להם נדרשת השלמה של בדיקה אחת המתבצעת בקופת החולים ללא תשלום נוסף.

  • לאוכלוסייה הערבית מוצעת בדיקת סקר שונה הכוללת מחלות השכיחות באוכלוסייה זאת. 

 

  • ניתן גם לבדוק גנים בודדים אם כהשלמה לבן זוג שנמצא נשא במטרה להוריד את הסיכון השארי למחלה או בגלל מידע על מחלות מסויימות במשפחה. 

  • הבדיקה נשלחת למעבדה מוסמכת בארה"ב. מעבדה זאת נמצאת ברשימת המעבדות שמשרד הבריאות אישר לשלוח אליהן בדיקות.
     

  • זאת הבדיקה הפרטית הזולה ביותר המוצעת בישראל.

 

איך מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה היא בדיקת רוק פשוטה או בדיקת דם

לבדיקת הרוק יש להקפיד על צום (ללא אוכל, שתיה ועישון) חצי שעה לפני הבדיקה

איזה גנים נבדקים בבדיקה?

לרשימת הגנים לחץ כאן

מה קורה אם שני בני הזוג נשאים לאותה מחלה?

אם שני בני הזוג יימצאו נשאים לאותו גן, קיים סיכון (25% בכל היריון) ללדת ילד עם המחלה. במקרים אלו יופנו בני הזוג לקבלת יעוץ גנטי ללא עלות במרפאה של פרופ' שוחט. ניתן להציע בכל היריון אבחון טרום לידתי בבדיקת סיסי שליה בשבוע 11-12 או דיקור מי שפיר בשבוע 17-18 להריון בכדי לקבוע אם העובר בריא או חולה. כמו כן, קיימת אפשרות לאבחון טרום השרשה (PGD) בשילוב עם הפריה חוץ גופית.

עלות הבדיקה לזוג כ- 2,250 ₪ (250 דולר לנבדק הראשון, 100 דולר לבן הזוג השני - המועברים ישירות למעבדה ו- 1,100 ש"ח למרפאה).

עלות הבדיקה ליחיד כ - 1,350  (250 דולר ישירות למעבדה ועוד 550 ש"ח למרפאה).

קבלת תוצאות הבדיקה

משך הזמן לקבלת התוצאות הינו ארבעה עד ששה שבועות.

מכתב מפורט הכולל הסבר על משמעות התוצאות נשלח לנבדקים.

אם נדרש הסבר מיוחד או במקרה ששני בני הזוג נשאים לאותו גן ניתן יעוץ גנטי ע"י פרופ' שוחט ללא עלות נוספת.

למידע נוסף ומידת חשיבות הבדיקות הללו ראה ב"גנופדיה" תחת בדיקות סקר למחלות גנטיות בכלל ובדיקת הסקר המורחב למחלות תורשתיות  בפרט.